SWING-TRAVEL
BS PORTABLE SWING_WHIMSICAL WILD
11803-000
SWING-TRAVEL
11803-000
| Gender | Unissex |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 0 - 9 meses |
| User Weight Range (lb) | 6 - 20 lb |
| User Weight Range (kg) | 3 - 9 kg |
| Style Number | 11803 |
|---|---|
| Version Number | 11803-000 |
| Material | 11803-000 |
| Brand | Bright Starts™ |
| Category | SWINGS |
| SubCategory | SWING-TRAVEL |
| Color | CINZA |
| Fashion | WHIMSICAL WILD |
| Platform | Comfort 2 Go Portable Swing |
| Material Summary | 50% Metal, 35% Plástico, 15% Tecido |
| Fill Material Summary | 100% Preenchimento de poliéster |
| Assembled Dimensions (in) | 26.77" (H) x 22.64" (W) x 28.74" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 68.0 cm (H) x 57.51 cm (W) x 73.0 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 29.53 in (H) x 22.64 in (W) x 12.9 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 75.01 cm (H) x 57.51 cm (W) x 32.8 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 6.952 |
| Weight of Product Alone (kg) | 3.16 |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Requeridos |
| Battery Summary | 4 C Alcalino Baterias Necessárias (Não incluso) |
| Battery 1 Included | Não incluso |
| Battery 1 Life | 240.0 |
| Battery 1 Qty | 4 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | C |
| Battery 1 Type | Alcalino |