ROCKER
ING EVERY SEASON ROCKING SEAT_WESLEY
16855-000
ROCKER
16855-000
| Gender | Unissex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 0 - 30 meses |
| User Weight Range (lb) | 0 - 40 lb |
| User Weight Range (kg) | 0 - 18 kg |
| Style Number | 16855 |
|---|---|
| Version Number | 16855-000 |
| Material | 16855-000 |
| Brand | Ingenuity™ |
| Category | SEATS |
| SubCategory | ROCKER |
| Color | CINZA |
| Platform | Rocking Seat |
| Material Summary | 61.5% Metal, 20% Plástico, 18.5% Tecido |
| Assembled Dimensions (in) | 29.53" (H) x 17.32" (W) x 31.5" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 75.0 cm (H) x 44.0 cm (W) x 80.0 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 8.66 in (H) x 17.32 in (W) x 31.5 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 22.0 cm (H) x 44.0 cm (W) x 80.0 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 7.15 |
| Weight of Product Alone (kg) | 3.25 |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Requeridos |
| Battery Summary | 3 C Alcalino Baterias Necessárias (Não incluso) |
| Battery 1 Included | Não incluso |
| Battery 1 Life | 180.0 |
| Battery 1 Qty | 3 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | C |
| Battery 1 Type | Alcalino |