| Assembled Dimensions (in) | 7.9" (H) x 35.0" (W) x 29.5" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 20.07 cm (H) x 88.9 cm (W) x 74.93 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 4.7 in (H) x 15.4 in (W) x 13.6 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 11.94 cm (H) x 39.12 cm (W) x 34.5 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 0.99 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 0.45 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 11.0" (H) x 15.1" (W) x 5.08" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 27.94 cm (H) x 38.35 cm (W) x 12.9 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 0.488131 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.014 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 1.694 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 0.77 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 11.0" (H) x 15.1" (W) x 5.08" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 27.94 cm (H) x 38.35 cm (W) x 12.9 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|