| Assembled Dimensions (in) | 26.38" (H) x 28.35" (W) x 36.61" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 67.01 cm (H) x 72.01 cm (W) x 92.99 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 28.74 in (H) x 9.45 in (W) x 33.5 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 73.0 cm (H) x 24.0 cm (W) x 85.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 15.07 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 6.85 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 24.5" (H) x 16.54" (W) x 7.01" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 62.23 cm (H) x 42.01 cm (W) x 17.81 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 1.644264 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.047 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 17.49 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 7.95 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 24.5" (H) x 16.54" (W) x 7.01" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 62.23 cm (H) x 42.01 cm (W) x 17.81 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|