| Assembled Dimensions (in) | 21.3" (H) x 24.8" (W) x 29.3" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 54.1 cm (H) x 62.99 cm (W) x 74.42 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 11.0 in (H) x 26.0 in (W) x 29.0 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 27.94 cm (H) x 66.04 cm (W) x 73.7 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 10.384 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 4.72 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 26.57" (H) x 28.74" (W) x 6.77" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 67.5 cm (H) x 73.0 cm (W) x 17.2 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 2.993024 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.085 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 12.804 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 5.82 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 26.57" (H) x 28.74" (W) x 6.77" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 67.5 cm (H) x 73.0 cm (W) x 17.2 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|