| Assembled Dimensions (in) | 38.58" (H) x 35.83" (W) x 34.25" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 97.99 cm (H) x 91.01 cm (W) x 87.0 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 40.55 in (H) x 18.9 in (W) x 34.3 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 103.0 cm (H) x 48.01 cm (W) x 87.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 17.182 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 7.81 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 29.33" (H) x 18.31" (W) x 10.43" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 74.5 cm (H) x 46.51 cm (W) x 26.49 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 3.241453 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.092 |
|---|
| Case Pack Cube (cm) | 91787.718 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 20.614 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 9.37 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 29.33" (H) x 18.31" (W) x 10.43" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 74.5 cm (H) x 46.51 cm (W) x 26.49 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|