| Assembled Dimensions (in) | 17.5" (H) x 27.4" (W) x 31.3" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 44.45 cm (H) x 69.6 cm (W) x 79.5 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 2.8 in (H) x 20.1 in (W) x 13.8 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 7.11 cm (H) x 51.05 cm (W) x 35.1 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 1.012 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 0.46 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 13.7" (H) x 20.2" (W) x 2.5" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 34.8 cm (H) x 51.31 cm (W) x 6.35 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 3.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 1.266174 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.036 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 5.236 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 2.38 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 14.3" (H) x 7.5" (W) x 20.4" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 36.32 cm (H) x 19.05 cm (W) x 51.82 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 3 PCS |
|---|