| Assembled Dimensions (in) | 10.43" (H) x 12.6" (W) x 14.57" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 26.5 cm (H) x 32.0 cm (W) x 37.0 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 5.71 in (H) x 12.6 in (W) x 14.6 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 14.5 cm (H) x 32.0 cm (W) x 37.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 2.86 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 1.3 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 15.08" (H) x 13.27" (W) x 5.75" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 38.3 cm (H) x 33.7 cm (W) x 14.6 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 2.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 1.415853 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.04 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 8.58 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 3.9 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 15.55" (H) x 11.42" (W) x 13.78" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 39.5 cm (H) x 29.0 cm (W) x 35.0 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 2 PCS |
|---|