| Assembled Dimensions (in) | 28.35" (H) x 19.69" (W) x 23.23" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 72.0 cm (H) x 50.0 cm (W) x 59.0 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 25.2 in (H) x 6.69 in (W) x 9.8 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 64.0 cm (H) x 17.0 cm (W) x 25.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 4.972 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 2.26 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 26.3" (H) x 8.66" (W) x 7.09" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 66.8 cm (H) x 22.0 cm (W) x 18.0 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 2.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 2.167699 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.061 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 14.696 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 6.68 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 27.36" (H) x 9.06" (W) x 15.12" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 69.5 cm (H) x 23.0 cm (W) x 38.4 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 2 PCS |
|---|