| Assembled Dimensions (in) | 44.09" (H) x 22.44" (W) x 36.22" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 112.0 cm (H) x 57.0 cm (W) x 92.0 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 50.39 in (H) x 22.44 in (W) x 23.6 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 128.0 cm (H) x 57.0 cm (W) x 60.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 15.734 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 7.152 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 23.43" (H) x 17.32" (W) x 14.96" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 59.5 cm (H) x 44.0 cm (W) x 38.0 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 3.513244 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.099 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 18.92 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 8.6 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 23.43" (H) x 17.32" (W) x 14.96" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 59.5 cm (H) x 44.0 cm (W) x 38.0 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|