| Assembled Dimensions (in) | 8.86" (H) x 11.02" (W) x 15.75" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 22.5 cm (H) x 28.0 cm (W) x 40.0 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 1.65 in (H) x 11.02 in (W) x 15.7 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 4.2 cm (H) x 28.0 cm (W) x 40.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 0.521 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 0.237 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 16.93" (H) x 10.83" (W) x 1.81" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 43.0 cm (H) x 27.5 cm (W) x 4.6 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 6.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 0.894676 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.025 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 4.972 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 2.26 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 11.81" (H) x 7.99" (W) x 16.38" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 30.0 cm (H) x 20.3 cm (W) x 41.6 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 6.0 |
|---|
| Units Per Inner | 1.0 |
|---|
| Inner Description | 6 INNERS W/ 1 PCS |
|---|