| Assembled Dimensions (in) | 12.6" (H) x 17.32" (W) x 22.05" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 32.0 cm (H) x 44.0 cm (W) x 56.0 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 4.72 in (H) x 17.32 in (W) x 22.0 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 12.0 cm (H) x 44.0 cm (W) x 56.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 3.564 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 1.62 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 18.03" (H) x 18.63" (W) x 4.63" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 45.8 cm (H) x 47.31 cm (W) x 11.75 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 2.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 2.229758 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.063 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 11.55 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 5.25 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 19.09" (H) x 10.35" (W) x 19.49" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 48.5 cm (H) x 26.3 cm (W) x 49.5 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 2 PCS |
|---|