| Assembled Dimensions (in) | 37.01" (H) x 36.61" (W) x 23.82" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 94.0 cm (H) x 93.0 cm (W) x 60.5 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 42.13 in (H) x 14.96 in (W) x 23.8 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 107.0 cm (H) x 38.0 cm (W) x 60.5 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 9.856 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 4.48 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 26.18" (H) x 17.48" (W) x 5.67" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 66.5 cm (H) x 44.4 cm (W) x 14.4 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 1.501489 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.043 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 11.726 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 5.33 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 26.18" (H) x 17.48" (W) x 5.67" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 66.5 cm (H) x 44.4 cm (W) x 14.4 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|