| Assembled Dimensions (in) | 13.19" (H) x 13.39" (W) x 23.03" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 33.5 cm (H) x 34.0 cm (W) x 58.5 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 3.15 in (H) x 12.99 in (W) x 13.8 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 8.0 cm (H) x 33.0 cm (W) x 35.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 2.376 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 1.080 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 13.07" (H) x 14.02" (W) x 2.6" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 33.2 cm (H) x 35.6 cm (W) x 6.6 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 3.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 0.985596 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.028 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 9.68 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 4.4 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 14.09" (H) x 8.39" (W) x 14.41" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 35.8 cm (H) x 21.3 cm (W) x 36.6 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 3 PCS |
|---|