| Assembled Dimensions (in) | 21.26" (H) x 16.14" (W) x 19.88" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 54.0 cm (H) x 41.0 cm (W) x 50.5 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 5.51 in (H) x 16.14 in (W) x 15.6 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 14.0 cm (H) x 41.0 cm (W) x 39.5 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 3.19 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 1.450 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 4.92" (H) x 15.16" (W) x 16.54" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 12.5 cm (H) x 38.5 cm (W) x 42.0 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 0.713798 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.02 |
|---|
| Case Pack Cube (cm) | 20212.5 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 3.3 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 1.5 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 4.92" (H) x 15.16" (W) x 16.54" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 12.5 cm (H) x 38.5 cm (W) x 42.0 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|