| Assembled Dimensions (in) | 8.2" (H) x 15.5" (W) x 29.7" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 20.83 cm (H) x 39.37 cm (W) x 75.44 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 8.2 in (H) x 15.5 in (W) x 2.5 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 20.83 cm (H) x 39.37 cm (W) x 6.35 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 1.892 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 0.8600 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 16.22" (H) x 9.13" (W) x 2.68" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 41.2 cm (H) x 23.2 cm (W) x 6.8 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 4.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 1.0074 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.029 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 10.428 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 4.74 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 9.45" (H) x 11.14" (W) x 16.54" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 24.0 cm (H) x 28.3 cm (W) x 42.0 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 4 PCS |
|---|