| Assembled Dimensions (in) | 12.4" (H) x 17.52" (W) x 22.05" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 31.5 cm (H) x 44.5 cm (W) x 56.0 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 4.72 in (H) x 17.32 in (W) x 22.6 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 12.0 cm (H) x 44.0 cm (W) x 57.5 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 3.432 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 1.560 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 18.11" (H) x 16.81" (W) x 4.63" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 46.0 cm (H) x 42.7 cm (W) x 11.75 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 2.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 1.945132 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.055 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 10.56 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 4.8 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 18.9" (H) x 10.04" (W) x 17.72" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 48.0 cm (H) x 25.5 cm (W) x 45.0 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 2 PCS |
|---|