| Assembled Dimensions (in) | 27.95" (H) x 41.97" (W) x 1.85" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 71.0 cm (H) x 106.6 cm (W) x 4.7 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 26.61 in (H) x 1.85 in (W) x 23.3 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 67.6 cm (H) x 4.7 cm (W) x 59.2 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 6.314 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 2.870 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 27.02" (H) x 23.02" (W) x 2.05" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 68.63 cm (H) x 58.47 cm (W) x 5.21 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 0.73791 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.021 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 8.422 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 3.828 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 27.02" (H) x 23.02" (W) x 2.05" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 68.63 cm (H) x 58.47 cm (W) x 5.21 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|