| Assembled Dimensions (in) | 41.25" (H) x 20.5" (W) x 36.22" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 104.78 cm (H) x 52.07 cm (W) x 92.0 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 26.5 in (H) x 20.5 in (W) x 16.5 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 67.31 cm (H) x 52.07 cm (W) x 42.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 19.052 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 8.66 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 24.25" (H) x 19.06" (W) x 10.16" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 61.6 cm (H) x 48.4 cm (W) x 25.8 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 2.716445 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.077 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 22.44 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 10.2 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 24.25" (H) x 19.06" (W) x 10.16" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 61.6 cm (H) x 48.4 cm (W) x 25.8 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|