| Assembled Dimensions (in) | 7.9" (H) x 35.0" (W) x 29.5" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 20.07 cm (H) x 88.9 cm (W) x 74.93 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 4.7 in (H) x 15.4 in (W) x 13.6 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 11.94 cm (H) x 39.12 cm (W) x 34.5 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 0.99 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 0.45 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 15.0" (H) x 14.09" (W) x 4.33" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 38.1 cm (H) x 35.8 cm (W) x 11.0 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 3.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 1.714071 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.049 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 6.292 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 2.86 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 15.47" (H) x 13.07" (W) x 14.65" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 39.3 cm (H) x 33.2 cm (W) x 37.2 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 1.0 |
|---|
| Units Per Inner | 3.0 |
|---|
| Inner Description | 1 INNERS W/ 3 PCS |
|---|