| Assembled Dimensions (in) | 23.6" (H) x 24.4" (W) x 28.0" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 59.94 cm (H) x 61.98 cm (W) x 71.12 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 13.0 in (H) x 24.4 in (W) x 28.0 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 33.02 cm (H) x 61.98 cm (W) x 71.1 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 7.986 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 3.63 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 28.25" (H) x 25.6" (W) x 4.35" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 71.76 cm (H) x 65.02 cm (W) x 11.05 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 1.820735 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.052 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 10.78 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 4.9 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 28.25" (H) x 25.6" (W) x 4.35" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 71.76 cm (H) x 65.02 cm (W) x 11.05 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|