| Assembled Dimensions (in) | 18.5" (H) x 30.0" (W) x 30.0" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 46.99 cm (H) x 76.2 cm (W) x 76.2 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 4.29 in (H) x 25.1 in (W) x 12.5 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 10.9 cm (H) x 63.75 cm (W) x 31.75 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 4.73 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 2.15 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 14.37" (H) x 21.93" (W) x 3.62" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 36.5 cm (H) x 55.7 cm (W) x 9.2 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 3.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 2.210666 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.063 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 18.48 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 8.4 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 15.04" (H) x 11.34" (W) x 22.4" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 38.2 cm (H) x 28.8 cm (W) x 56.9 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 3 PCS |
|---|