| Assembled Dimensions (in) | 16.13" (H) x 13.61" (W) x 1.5" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 40.97 cm (H) x 34.57 cm (W) x 3.81 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 2.0 in (H) x 6.0 in (W) x 5.5 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 5.08 cm (H) x 15.24 cm (W) x 14.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 0.242 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 0.11 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 6.7" (H) x 6.1" (W) x 2.2" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 17.02 cm (H) x 15.49 cm (W) x 5.59 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 6.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 0.325831 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.009 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 2.64 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 1.2 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 6.8" (H) x 7.2" (W) x 11.5" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 17.27 cm (H) x 18.29 cm (W) x 29.21 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 6 PCS |
|---|