| Assembled Dimensions (in) | 26.77" (H) x 22.64" (W) x 28.74" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 68.0 cm (H) x 57.51 cm (W) x 73.0 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 26.77 in (H) x 13.39 in (W) x 22.8 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 68.0 cm (H) x 34.0 cm (W) x 58.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 6.71 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 3.05 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 13.31" (H) x 5.51" (W) x 22.44" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 33.8 cm (H) x 14.0 cm (W) x 57.0 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 2.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 2.113746 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.06 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 18.392 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 8.36 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 22.91" (H) x 11.54" (W) x 13.82" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 58.2 cm (H) x 29.3 cm (W) x 35.1 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 2 PCS |
|---|