| Assembled Dimensions (in) | 26.77" (H) x 22.83" (W) x 29.13" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 68.0 cm (H) x 58.0 cm (W) x 74.0 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 26.77 in (H) x 13.39 in (W) x 22.8 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 68.0 cm (H) x 34.0 cm (W) x 58.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 1.298 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 0.59 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 13.31" (H) x 22.56" (W) x 5.7" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 33.8 cm (H) x 57.3 cm (W) x 14.48 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 2.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 2.092104 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.059 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 18.392 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 8.36 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 22.91" (H) x 11.42" (W) x 13.82" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 58.2 cm (H) x 29.0 cm (W) x 35.1 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 2 PCS |
|---|