| Assembled Dimensions (in) | 15.71" (H) x 14.92" (W) x 15.98" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 39.9 cm (H) x 37.9 cm (W) x 40.6 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 6.38 in (H) x 13.07 in (W) x 13.3 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 16.2 cm (H) x 33.2 cm (W) x 33.7 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 2.992 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 1.36 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 15.51" (H) x 13.58" (W) x 6.77" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 39.4 cm (H) x 34.5 cm (W) x 17.2 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 2.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 1.829858 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.052 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 11.022 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 5.01 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 16.14" (H) x 13.98" (W) x 14.02" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 41.0 cm (H) x 35.5 cm (W) x 35.6 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 2 PCS |
|---|