| Assembled Dimensions (in) | 8.19" (H) x 14.96" (W) x 14.5" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 20.8 cm (H) x 38.0 cm (W) x 36.83 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 15.55 in (H) x 6.89 in (W) x 6.5 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 39.5 cm (H) x 17.5 cm (W) x 16.5 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 1.496 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 0.680 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 8.46" (H) x 15.0" (W) x 14.09" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 21.5 cm (H) x 38.1 cm (W) x 35.8 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 5.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 2.509178 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.071 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 10.12 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 4.6 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 18.31" (H) x 15.04" (W) x 15.75" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 46.5 cm (H) x 38.2 cm (W) x 40.0 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 5.0 |
|---|
| Units Per Inner | 1.0 |
|---|
| Inner Description | 5 INNERS W/ 1 PCS |
|---|