| Assembled Dimensions (in) | 15.24" (H) x 10.51" (W) x 15.87" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 38.7 cm (H) x 26.7 cm (W) x 40.3 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 5.71 in (H) x 14.96 in (W) x 13.0 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 14.5 cm (H) x 38.0 cm (W) x 33.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 2.218 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 1.008 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 16.61" (H) x 14.17" (W) x 6.5" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 42.2 cm (H) x 36.0 cm (W) x 16.5 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 0.885226 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.025 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 2.728 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 1.24 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 16.61" (H) x 14.17" (W) x 6.5" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 42.2 cm (H) x 36.0 cm (W) x 16.5 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|