| Assembled Dimensions (in) | 19.29" (H) x 15.75" (W) x 27.56" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 49.0 cm (H) x 40.0 cm (W) x 70.0 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 5.0 in (H) x 15.75 in (W) x 29.5 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 12.7 cm (H) x 40.0 cm (W) x 75.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 5.522 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 2.51 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 16.57" (H) x 30.31" (W) x 5.12" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 42.1 cm (H) x 77.0 cm (W) x 13.0 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 2.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 3.250409 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.092 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 16.588 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 7.54 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 31.1" (H) x 10.47" (W) x 17.24" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 79.0 cm (H) x 26.6 cm (W) x 43.8 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 2 PCS |
|---|