75052
Every Man Jack Men's Deodorant Variety Pack - 48-Hour Odor Defense Blend - Aluminum Free - Contains Postbiotics, Tapioca Starch & Oat Powder - 2.6 oz (3 Pack)
810202750524
75052
810202750524
| Item Status | Active |
|---|---|
| EMJ Part # | 75052 |
| Item Description | Men's Deodorant - 48-Hour Odor Defense Blend - Variety Pack - 2.6 oz (3 Pack) |
| Manufacturer | Every Man Jack |
| Category | Deodorant |
| Item Type | Premium Deodorant |
| Fragrance | Redwood Forest, Pacific Surf, Caribbean Coconut |
| Net Content | 2.6 oz |
| Market | US |
| Channel Catalog | Amazon |
| Brand | Every Man Jack |
|---|---|
| Short Name | Men's Deodorant - 48-Hour Odor Defense Blend - Variety Pack - 2.6 oz (3 Pack) |
| Name | Every Man Jack Men's Deodorant Variety Pack - 48-Hour Odor Defense Blend - Aluminum Free - Contains Postbiotics, Tapioca Starch & Oat Powder - 2.6 oz (3 Pack) |
| Product Description | Get 48 hours of odor protection with our most advanced deodorant ever. Our Deodorant is state-of-the-art pit science, with powerful ingredients like tapioca starch, oat powder, and postbiotics that absorb moisture and lock out odor for two straight days. A formula that eliminates stink but goes on smooth? Smells like pure adventure but won’t stain your shirts? Crafted naturally without aluminum? Yeah, we don’t know how we did it either. |
| Bullet Point 1 | STATE OF THE ART PIT PROTECTION: We pulled out all the stops on this one: gentle, naturally derived ingredients that are incredible at neutralizing odor. A dermatologist-tested, aluminum free, non-irritating formula that goes on silky smooth without staining. And a sleek container that’s 100% recyclable. It’s the pinnacle of pit protection. |
| Bullet Point 2 | 48 HOUR ODOR FIGHTER: With ingredients that absorb moisture (tapioca starch), help neutralize odor (oat powder), and help support your skin’s PH balance (postbiotics), our deodorant features a squad of heavy hitters that work together to keep you smelling dangerously good for two days straight. |
| Bullet Point 3 | SMELL LIKE YOUR NEXT ADVENTURE: From misty redwood trails to sun-soaked beaches and tropical hideaways -three bold scents that take you everywhere. It's your passport to freshness, whether you're conquering mountains, chasing waves, or finding your island. |
| Bullet Point 4 | SMARTER PACKAGING: We use a flask design that’s completely recyclable and uses 50% PCR (post-consumer recycled) material, for a smarter, more sustainable package to use 40% less plastic. |
| Bullet Point 5 | ESSENTIALS, UPGRADED: From body wash to beard care, hydrating lotions to odor-fighting deodorants, we’ve got him covered. Explore rugged, masculine scents inspired by nature’s best and give his routine a serious confidence boost. |
| Bullet Point 6 | TRUSTED BY MORE THAN 5 MILLION MEN: Born at the base of Mt. Tam, CA. Proudly made in the US and B Corp certified. Loved by millions of men the world over. |
| Recommended | Turn dial to dispense product. Apply to underarms only. |
| Tags | shea moisture deodorant; body deodorant for men; whole body deodorant for men; body odor eliminator for men; organic deodorant for men; travel size deodorant bulk; groin deodorant for men; hypoallergenic deodorant for men; deodorant soap; sandalwood deodorant; pine tar deodorant men; male deodorant; best ball deodorant for men; mens natural deodorant aluminum free; non toxic deodorant men; chemical free deodorant; cologne for men; body wash; body lotion; hand cream; body butter; after shave balm |
| Disclaimer Statement | Please note: Our packaging graphics change from time to time, sometimes before an update can be made online, so packaging or ingredients may vary. Please refer to the product packaging for the most accurate information. |
| Body Part | Body |
|---|---|
| Claims |
|
| Clean List |
|
| Country of Origin | US |
| Dermatologist | Yes |
| Fair Trade | No |
| Gluten Free | Yes |
| Hypoallergenic | Yes |
| Ingredients Statement |
|
| Item Form | Stick |
| Local | No |
| Non-allergenic | Yes |
| Non-irritating | Yes |
| Organic | No |
| Plant Based | Yes |
| Raw | No |
| Skin Type | All |
| Stop Use Indications | Stop using immediately if you experience irritation. |
| Vegan | Yes |
| Unit Count | 3 |
|---|---|
| Size | 2.6 |
| Unit of Measure | oz |
| UPC | 810202750524 |
| GTIN | 00810202750524 |
| Depth - Each (in) | 1.23 |
| Width - Each (in) | 7.59 |
| Height - Each (in) | 4.93 |
| Weight - Each (lb) | 0.79 |
| ASIN | B0GQVJ7Q2X |
|---|---|
| Amazon.com PDP | https://www.amazon.com/dp/B0GQVJ7Q2X |
| Amazon Item Type Keyword | deodorants |
| Amazon Size | 2.6 Ounce (Pack of 3) |
| Amazon Generic Keyword | everyman deoderant hygiene stick long lasting sensitive skin sweat protection stain free smooth glide dermatologist tested effective protection irritation free antiperspirant desodorante hombre husband boyfriend boys gym sport teenager |
| Amazon Product Description | Every Man Jack Men's Deodorant - 48-Hour Odor Defense Blend - Aluminum Free - Contains Postbiotics, Tapioca Starch & Oat Powder - Variety Pack - 2.6 oz (3 Pack). This deodorant features state of the art pit protection with gentle, naturally derived ingredients that are incredible at neutralizing odor, a dermatologist-tested, aluminum free, non-irritating formula that goes on silky smooth without staining, and a sleek container that's 100% recyclable. The formula is a 48 hour odor fighter with ingredients that absorb moisture (tapioca starch), help neutralize odor (oat powder), and help support your skin's PH balance (postbiotics), featuring a squad of heavy hitters that work together to keep you smelling dangerously good for two days straight. From misty redwood trails to sun-soaked beaches and tropical hideaways -three bold scents that take you everywhere. It's your passport to freshness, whether you're conquering mountains, chasing waves, or finding your island. The smarter packaging uses a flask design that's completely recyclable and uses 50% PCR (post-consumer recycled) material, for a smarter, more sustainable package to use 40% less plastic. Every Man Jack offers essentials upgraded, from body wash to beard care, hydrating lotions to odor-fighting deodorants, with rugged, masculine scents inspired by nature's best to give his routine a serious confidence boost. The brand is trusted by more than 5 million men, born at the base of Mt. Tam, CA, proudly made in the US and B Corp certified, and loved by millions of men the world over. |
| Amazon CA PDP | https://www.amazon.ca/dp/B0GQVJ7Q2X |
|---|---|
| Amazon CA Recommended Browse Node ID | Premium Deodorant |