Main Image
SuperTuff® Tack Cloth, 18"x36", 6pk
10506
10506
| Item Number | 10506 |
|---|---|
| Name | SuperTuff® Tack Cloth, 18"x36", 6pk |
| UPC Barcode | 047034105066 |
| COO | USA |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | PK |
| Alternate UOM | CS |
| Alternate UOM Conversion | 24 |
| Material | cotton / resin |
| Product Category (Computed Property) | Paint Supplies |
| Item OOP Length (in) | 36 |
|---|---|
| Item OOP Width (in) | 18 |
| Item OOP Weight: Net Weight | 0.20830 |
| Item Packaged Dimensions | 1L x 6.125W x 9.375H |
| Case Pack Dimensions | 11.5L x 6.875W x 12.75H |
| Marketing Copy | Ensure a smooth and blemish-free finish every time with Trimaco's SuperTuff Tack Cloth. While working on virtually any surface, our Tack Cloth is excellent for cleaning between coats and is reusable. To use, simply open cloth fully, bunch together and wipe surface gently before each coat of finish. |
|---|---|
| Bullet 1 | Tacky material picks up debris before and after sanding |
| Bullet 2 | Gives a smooth and blemish-free finish |
| Bullet 3 | Reusable between coats |
| Bullet 4 | Anti-static tack cloth |
| Bullet 5 | Removes dust and fine particles |