Main Image
Terry Towels, White, 14"x17", 24pk
10720
10720
| Item Number | 10720 |
|---|---|
| Name | Terry Towels, White, 14"x17", 24pk |
| UPC Barcode | 047034107206 |
| COO | India |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | PK |
| Alternate UOM | CS |
| Alternate UOM Conversion | 6 |
| Material | Cotton |
| Product Category (Computed Property) | Paint Supplies |
| Item OOP Weight: Net Weight | 2.89 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 3L x 10W x 16H |
| Case Pack Dimensions | 17L x 13W x 11H |
| Marketing Copy | Trimaco's SuperTuff Terry Towels are strong, absorbent and reusable - making them the perfect choice for any job. Made from thick, absorbent cotton. The quality construction holds up after may washes, making these towels a smart choice. |
|---|---|
| Bullet 1 | Towels are great for washing, drying, polishing, dusting & more |
| Bullet 2 | 100% thick, absorbent cotton wiping towels |
| Bullet 3 | Towels are washable and reusable |
| Bullet 4 | Terry towels measure 14 in. x 17 in. |
| Bullet 5 | Pre-washed for softness and absorbency |