Main Image
SuperTuff® Microfiber Wiping Cloths, Blue, 14"x14", 12pk bag
10829
10829
| Item Number | 10829 |
|---|---|
| Name | SuperTuff® Microfiber Wiping Cloths, Blue, 14"x14", 12pk bag |
| UPC Barcode | 047034108291 |
| COO | China |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | BG |
| Alternate UOM | CS |
| Alternate UOM Conversion | 12 |
| Material | microfiber |
| Product Category (Computed Property) | Paint Supplies |
| Item OOP Weight: Net Weight | 0.855 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 2.5L x 9.75W x 16H |
| Case Pack Dimensions | 17.5L x 17.5W x 18H |
| Marketing Copy | Trimaco's SuperTuff Blue Microfiber Wiper attracts and traps dust, is super absorbent, lint-free, washable and reusable. Microfiber wiper is great for paint prep, general cleaning and automotive care. Rags aew lint free, and leave no scratches on delicate surfaces. Available in both blue or white options. |
|---|---|
| Bullet 1 | Microfiber wipers |
| Bullet 2 | Super absorbent and lint free |
| Bullet 3 | Ideal for paint prep, cleaning and automotive use |
| Bullet 4 | Washable and reusable |
| Bullet 5 | Attracts and traps dust |