Main Image
T-Shirt Knit Painter's Rags, White, 4lb mini-bale
10852
10852
| Item Number | 10852 |
|---|---|
| Name | T-Shirt Knit Painter's Rags, White, 4lb mini-bale |
| UPC Barcode | 047034108524 |
| COO | Pakistan |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | BG |
| Alternate UOM | CS |
| Alternate UOM Conversion | 10 |
| Material |
|
| Product Category (Computed Property) | Paint Supplies |
| Item OOP Height (in) | 17.5 |
|---|---|
| Item OOP Length (in) | 3 |
| Item OOP Width (in) | 15.5 |
| Item OOP Weight: Net Weight | 4 |
| Item Packaged Dimensions | 3L x 15.5W x 17.5H |
| Case Pack Dimensions | 17.75L x 13.75W x 22.5H |
| Pallet Dimensions | 48L x 50W x 40H |
| Pallet Quantity | 16 |
| Marketing Copy | Trimaco's SuperTuff all purpose smooth, bleached T-shirt and polo knit rags are super absorbent. For painting, staining, polishing, cleaning, waxing and dusting. Reusable and machine washable. Lint-free. These rags are a painter's favorite. |
|---|---|
| Bullet 1 | All purpose painter's rags |
| Bullet 2 | Smooth and bleached |
| Bullet 3 | Rags are ideal for painting, staining, polishing and more |
| Bullet 4 | Reusable and machine washable |
| Bullet 5 | Rag sizes vary from 12"x 12" to 24"x 24" |