Main Image
Corner Guard, Self-Stick, Clear, 5/8"x5/8"x8'
11834A
11834A
| Item Number | 11834A |
|---|---|
| Name | Corner Guard, Self-Stick, Clear, 5/8"x5/8"x8' |
| UPC Barcode | 047034118349 |
| COO | USA |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | EA |
| Alternate UOM | CS |
| Alternate UOM Conversion | 18 |
| Material | Plastic |
| Product Category (Computed Property) | Specialty SP |
| Item OOP Weight: Net Weight | 0.543 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 0.625L x 0.625W x 96H |
| Case Pack Dimensions | 3.25L x 3.50W x 96.5H |
| Pallet Dimensions | 96L x 24.5W x 40H |
| Pallet Quantity | 66 |
| Marketing Copy | Trimaco Residential Corner Guards provide superior protection for those well traveled areas in your home or office. These corner guards can be easily installed with the self-stick adhesive. So say goodbye to damaged corners! |
|---|---|
| Bullet 1 | Self-stick, clear corner guard |
| Bullet 2 | 5/8" x 5/8" x 8' |
| Bullet 3 | Peel backing off to stick to wall |
| Bullet 4 | Corner guards provide protection for well traveled areas |
| Bullet 5 | 90 degree angle corner guard |