Main Image
X-Paper® Heavy Duty Contractors Paper, 36"x120'
12360
12360
| Item Number | 12360 |
|---|---|
| Name | X-Paper® Heavy Duty Contractors Paper, 36"x120' |
| UPC Barcode | 047034123602 |
| COO | USA |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | RL |
| Alternate UOM | PAL |
| Alternate UOM Conversion | 10 |
| Material | Paper |
| Product Category (Computed Property) | Paper |
| Item OOP Weight: Net Weight | 15.00000 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 36.875L x 4.625W x 4.625H |
| Case Pack Dimensions | 36.75L x 24.75W x 4.625H |
| Pallet Dimensions | 48L x 41.75W x 40H |
| Pallet Quantity | 6 |
| Marketing Copy | Trimaco’s X‑Paper® is a heavy‑duty flooring paper designed for dependable coverage on the job. Measuring 50% thicker than Builder’s and Red Rosin Paper, it delivers added strength and durability to help protect surfaces during construction, remodeling, and renovation projects. With less tearing and re‑application, crews can spend less time re-applying- working smarter, not harder. |
|---|---|
| Bullet 1 | X Paper is 1.5X thicker than Builder's Paper |
| Bullet 2 | Surface protection paper is breathable and lays flat |
| Bullet 3 | Superior floor protection |
| Bullet 4 | Repels minor spills |
| Bullet 5 | More durable and longer-lasting than builder's paper |