Main Image
X-Board® Surface Protector, 35"x100'
12370
12370
| Item Number | 12370 |
|---|---|
| Name | X-Board® Surface Protector, 35"x100' |
| UPC Barcode | 047034123701 |
| COO | USA |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | RL |
| Alternate UOM | CS |
| Alternate UOM Conversion | 9 |
| Material | Paperboard |
| Product Category (Computed Property) | Construction |
| Item OOP Weight: Net Weight | 22 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 7.0L x 7.0W x 35H |
| Case Pack Dimensions | 21.5L x 21.5W x 35.5H |
| Pallet Dimensions | 48L x 39W x 40H |
| Pallet Quantity | 4 |
| Marketing Copy | Trimaco’s X-Board® is a breathable surface protector that allows floors to continue curing during use. This easy-to-use 20 mil board rolls out smoothly, lays flat, and stays in place throughout the job. Featuring our Spill Block® Technology, X-Board works as hard as you do- protecting against paint, mud, and water while keeping underlying surfaces clean and dry. |
|---|---|
| Bullet 1 | X-Board is 2.5X thicker than Builder's paper |
| Bullet 2 | Heavy duty surface protection that is breathable and reusable |
| Bullet 3 | Spill block - liquid repellent technology protects surfaces from liquids, paints and spills. |
| Bullet 4 | Easy to install |
| Bullet 5 | Great for paint and remodel jobs |