Main Image
Ram Board®, 38" x 100'
46 RB 38-100
46 RB 38-100
| Item Number | 46 RB 38-100 |
|---|---|
| Name | Ram Board®, 38" x 100' |
| UPC Barcode | 853453003001 |
| COO | USA |
| Brand | RAM BOARD |
| Basic Unit of Measure | EA |
| Alternate UOM | PAL |
| Alternate UOM Conversion | 16 |
| Material | Paperboard |
| Product Category (Computed Property) | Construction |
| Item OOP Height (in) | 38 |
|---|---|
| Item OOP Length (in) | 11 |
| Item OOP Width (in) | 11 |
| Item OOP Weight: Net Weight | 44.00000 |
| Item Packaged Dimensions | 11L x 11W x 38H |
| Pallet Dimensions | 48L x 42.375W x 40H |
| Pallet Quantity | 16 |
| Marketing Copy | For over 25 years, Ram Board has been the go-to for heavy-duty jobsite floor protection. Engineered to withstand the toughest conditions, Ram Board features Spill Guard® Technology for superior liquid resistance, Vapor-Cure® Technology to let floors breathe, and Wall-Guard® Technology for vertical surface coverage. It’s reusable, reliable, and pairs perfectly with Seam Tape for secure seams and Edge Tape to hold firm. When it comes to jobsite protection, Ram Board has you covered. |
|---|---|
| Bullet 1 | 5x Thicker than Builder's Paper |
| Bullet 2 | Flex-Fiber™ Technology lays flat |
| Bullet 3 | Breathable so floors can cure properly |
| Bullet 4 | Rolls out to 38" x 100' |
| Bullet 5 | Wall Guard® feature - allow for vertical coverage extending up walls and trim by folding at key points |