Main Image
SuperTuff® Tack Cloth, Blue, 18"x36"
55009
55009
| Item Number | 55009 |
|---|---|
| Name | SuperTuff® Tack Cloth, Blue, 18"x36" |
| UPC Barcode | 047034550095 |
| COO | USA |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | EA |
| Alternate UOM | CS |
| Alternate UOM Conversion | 144 |
| Material | cotton / resin |
| Product Category (Computed Property) | Paint Supplies |
| Item OOP Weight: Net Weight | 0.03 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 0.0625L x 6.25W x 6.875H |
| Case Pack Dimensions | 14.19L x 12.75W x 9H |
| Marketing Copy | Ensure a smooth and blemish-free finish every time with Trimaco's SuperTuff Blue Tack Cloth. Designed specificlly for delicate surfaces. Made with cotton mest, and best for base coats, clear coats. To use, simply open cloth fully, bunch together and wipe surface gently before each coat of finish. |
|---|---|
| Bullet 1 | Tacky material picks up debris before and after sanding |
| Bullet 2 | Gives a smooth and blemish-free finish |
| Bullet 3 | Ideal for delicate surfaces in the the paint, automotive, marine, woodworking and aerospace industries. |
| Bullet 4 | Best for base coats, finial coats and clear coats |
| Bullet 5 | Wax and silicone free |