Main Image
Easy Mask® Carpet Protection Film, 2 mil, 24"x200'
62420
62420
| Item Number | 62420 |
|---|---|
| Name | Easy Mask® Carpet Protection Film, 2 mil, 24"x200' |
| UPC Barcode | 047034624208 |
| COO | China |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | RL |
| Alternate UOM | EA |
| Alternate UOM Conversion | 1 |
| Material | Plastic |
| Product Category (Computed Property) | Films |
| Item OOP Weight: Net Weight | 5.38 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 4.25L x 4.25W x 24.25H |
| Case Pack Dimensions | 4.75L x 4.75W x 26.63H |
| Pallet Dimensions | 48L x 29.63W x 40H |
| Pallet Quantity | 90 |
| Marketing Copy | Trimaco's Easy Mask Carpet Film is reverse wound for easy application. The non-skid film protects against spills, dirt and foot traffic. Once applied, the film provides a tight bond with soft surfaces such as carpet, yet it’s easy to remove. Great for protecting carpeted stairs. |
|---|---|
| Bullet 1 | Protective carpet film is reverse-wound |
| Bullet 2 | No adhesive residue if removed within 30 days |
| Bullet 3 | Carpet film is highly resistant to tears and punctures |
| Bullet 4 | Protects against damage from spills, dirt and foot traffic |
| Bullet 5 | Test overnight before applying to entire surface |