Main Image
Easy Mask Tape & Drape® with General Purpose Tape 22" x 100'
71020-12
71020-12
| Item Number | 71020-12 |
|---|---|
| Name | Easy Mask Tape & Drape® with General Purpose Tape 22" x 100' |
| UPC Barcode | 047034710208 |
| COO | Korea |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | RL |
| Alternate UOM | CS |
| Alternate UOM Conversion | 12 |
| Material | HDPE / Adhesive |
| Product Category (Computed Property) | Films |
| Item OOP Weight: Net Weight | 0.49 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 2.88L x 2.88W x 3.75H |
| Case Pack Dimensions | 9.13L x 6.13W x 8.13H |
| Marketing Copy | Trimaco’s Easy Mask® Tape & Drape Pre-taped Masking Film with General Purpose Tape is perfect protection for use in areas where you want to catch drips and overspray! Medium tack tape is applied along one edge of high-density 0.4 mil masking film. This film has a unique coating which helps create cling to the surface protected – even in windy conditions or with spray applicators. Great for painting trim and protecting shelving during the painting process. Works alone or with Easy Mask’s QM5000 PRO Masker. |
|---|---|
| Bullet 1 | Pre-taped masking film with General Purpose Tape |
| Bullet 2 | Treated film attracts overspray and clings to anything |
| Bullet 3 | Pre-taped mask film is perfect protection for use in areas where straight lines are needed |
| Bullet 4 | Tape is applied along one edge of high-density masking film |
| Bullet 5 | Unfolds to cover and protect various surfaces while painting |