Main Image
Pro Perfect Cotton Wipers, 18"x18", 50pk bag
82555
82555
| Item Number | 82555 |
|---|---|
| Name | Pro Perfect Cotton Wipers, 18"x18", 50pk bag |
| UPC Barcode | 047034825551 |
| COO | Pakistan/ India |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | BG |
| Alternate UOM | CS |
| Alternate UOM Conversion | 6 |
| Material | Cotton |
| Product Category (Computed Property) | Paint Supplies |
| Item OOP Weight: Net Weight | 3.59 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 4.5L x 12.88W x 15.5H |
| Case Pack Dimensions | 18.25L x 9.24W x 14.5H |
| Marketing Copy | Trimaco's ProPerfect Premium Rags are designed to be the perfect size for painters. Each 100% cotton wiper is cut to a consistent size of 18 in. x 18 in. and packed by count, not by weight. Unlike most boxes of ordinary rags, you'll find no scraps with ProPerfect. Every piece is usable, giving you more rags for your money. |
|---|---|
| Bullet 1 | ProPerfect Premium Rags are 100% cotton |
| Bullet 2 | Painter's rags are absorbent and low-linting |
| Bullet 3 | Consistent 18" x 18" size |
| Bullet 4 | Rags are great for applying stain |
| Bullet 5 | Low lint and super absorbent |