Main Image
Stay Put® Surface Protector, 40"x54'
89165
89165
| Item Number | 89165 |
|---|---|
| Name | Stay Put® Surface Protector, 40"x54' |
| UPC Barcode | 047034891655 |
| COO | The Netherlands |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | RL |
| Alternate UOM Conversion | 0 |
| Material | Tacky Nonwoven with film |
| Product Category (Computed Property) | Specialty SP |
| Item OOP Height (in) | 39.75 |
|---|---|
| Item OOP Length (in) | 5.75 |
| Item OOP Width (in) | 5.75 |
| Item OOP Weight: Net Weight | 6.52000 |
| Item Packaged Dimensions | 5.5L x 5.5W x 39.5H |
| Case Pack Dimensions | 5.5L x 5.5W x 39.5H |
| Pallet Dimensions | 48L x 44.75W x 40H |
| Pallet Quantity | 38 |
| Marketing Copy | Safety meets performance in Trimaco's Stay Put® Surface Protector. Stay Put has a slip-resistant tacky backing that holds itself in place. Provides tough, padded protection against scratches and dents. This surface protector is ideal for hardwood floors, vinyl, tile, marble, stairs, countertops and bathtubs. |
|---|---|
| Bullet 1 | Lightweight and reusable surface protection |
| Bullet 2 | Easily adheres to surface and is breathable |
| Bullet 3 | Surface protector had non-skid tacky backing & leaves no residue |
| Bullet 4 | Ideal for use on hardwood, vinyl, tile, marble, stairs and more |
| Bullet 5 | Waterproof poly top protects surfaces from spills |