Main Image
Easy Mask Tape & Drape® with PerfectEdge Tape 1.2 m x 22 m
949560
949560
| Item Number | 949560 |
|---|---|
| Name | Easy Mask Tape & Drape® with PerfectEdge Tape 1.2 m x 22 m |
| UPC Barcode | 047034949561 |
| COO | Korea |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | RL |
| Alternate UOM | CS |
| Alternate UOM Conversion | 6 |
| Material | HDPE / Flat Back Paper / Acrylic |
| Product Category (Computed Property) | Films |
| Item OOP Weight: Net Weight | 0.855 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 1.25L x 2.5W x 8.75H |
| Case Pack Dimensions | 8.13L x 5.63W x 9H |
| Marketing Copy | Trimaco's Easy Mask Tape and Drape Pre-taped Masking Film is perfect protection for use in areas where straight lines are needed. Tape is applied along one edge of 0.5 mil high-density masking film. This film has a unique coating which helps create cling to the surface protected - even in windy conditions or with spray applicators. |
|---|---|
| Bullet 1 | Treated film attracts overspray |
| Bullet 2 | Medium tack tape works up to 14 days |
| Bullet 3 | Use alone or with a masker |
| Bullet 4 | Tape create straight lines and reduced touch-ups |
| Bullet 5 | Pre-taped masking film clings to most surfaces |