Main Image
Easy Mask Tape & Drape® with PerfectEdge Tape 1.8m x 22m
949660
949660
| Item Number | 949660 |
|---|---|
| Name | Easy Mask Tape & Drape® with PerfectEdge Tape 1.8m x 22m |
| UPC Barcode | 047034949660 |
| COO | Korea |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | RL |
| Alternate UOM | CS |
| Alternate UOM Conversion | 6 |
| Material | HDPE / Adhesive |
| Product Category (Computed Property) | Films |
| Item OOP Weight: Net Weight | 1.225 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 2.5L x 2.5W x 10.25H |
| Case Pack Dimensions | 8.75L x 5.75W x 11.5H |
| Marketing Copy | Trimaco's Easy Mask Tape and Drape Pre-taped Masking Film is perfect protection for use in areas where straight lines are needed. Tape is applied along one edge of 0.5 mil high-density masking film. This film has a unique coating which helps create cling to the surface protected - even in windy conditions or with spray applicators. |
|---|---|
| Bullet 1 | Pre-taped masking film for quick masking |
| Bullet 2 | Medium tack tape works up to 14 days |
| Bullet 3 | Treated film attracts overspray and clings to anything |
| Bullet 4 | Make sure plastic is fully unfolded for maximum coverage |
| Bullet 5 | Tape creates straight lines and reduces touch-ups |