Main Image
Multi-Applicator for Surface Film, fits 24", 30" and 36" rolls
A2436
A2436
| Item Number | A2436 |
|---|---|
| Name | Multi-Applicator for Surface Film, fits 24", 30" and 36" rolls |
| UPC Barcode | 796976312567 |
| COO | China |
| Brand | SURFACE SHIELDS |
| Basic Unit of Measure | EA |
| Alternate UOM Conversion | 0 |
| Material | Stainless Steel |
| Product Category (Computed Property) | Films |
| Item OOP Height (in) | 4 |
|---|---|
| Item OOP Length (in) | 56 |
| Item OOP Width (in) | 10 |
| Item OOP Weight: Net Weight | 13.00000 |
| Item Packaged Dimensions | 56L x 4W x 10H |
| Case Pack Dimensions | 56L x 10W x 4H |
| Marketing Copy | The Surface Shields multi-applicator is the perfect tool for applying film quickly and easily. Use this protective film applicator for applying Carpet Shield, multi surface protection film or many other types of floor protection film. It's simple to load and will save you an incredible amount of time when covering large areas. |
|---|---|
| Bullet 1 | Suitable for use with: 36, 42, 48, 60 In. rolls |
| Bullet 2 | Type: 4-in-1 multi-use, expandable |
| Bullet 3 | Surface protection film applicator |
| Bullet 4 | Reduces time and labor |
| Bullet 5 | Easy to assemble |