Main Image
Multi-Applicator for Surface Film, fits 36", 42", 48" and 60" rolls
A3660
A3660
| Item Number | A3660 |
|---|---|
| Name | Multi-Applicator for Surface Film, fits 36", 42", 48" and 60" rolls |
| UPC Barcode | 796976316008 |
| COO | China |
| Brand | SURFACE SHIELDS |
| Basic Unit of Measure | EA |
| Alternate UOM Conversion | 0 |
| Material | steel |
| Product Category (Computed Property) | Films |
| Item OOP Height (in) | 3.5 |
|---|---|
| Item OOP Length (in) | 62 |
| Item OOP Width (in) | 11.5 |
| Item OOP Weight: Net Weight | 22.00000 |
| Item Packaged Dimensions | 62L x 3.5W x 11.5H |
| Case Pack Dimensions | 62L x 11.5W x 3.5H |
| Marketing Copy | The Surface Shields multi-applicator is the perfect tool for applying film quickly and easily. Use this protective film applicator for applying Carpet Shield, multi surface protection film or many other types of floor protection film. It's simple to load and will save you an incredible amount of time when covering large areas. |
|---|---|
| Bullet 1 | Suitable for use with: 24, 30 and 36 In. rolls |
| Bullet 2 | Type: 4-in-1 multi-use, expandable |
| Bullet 3 | Surface protection film applicator |
| Bullet 4 | Reduces time and labor |
| Bullet 5 | Easy to assemble |