Main Image
PVC Corner Guard, 2 1/2" x 2 1/2" x 8'
CS3183A-02
CS3183A-02
| Item Number | CS3183A-02 |
|---|---|
| Name | PVC Corner Guard, 2 1/2" x 2 1/2" x 8' |
| UPC Barcode | 047034031839 |
| COO | USA |
| Brand | TRIMACO |
| Material | Plastic |
| Item OOP Height (in) | 96 |
|---|---|
| Item OOP Length (in) | 2.5 |
| Item OOP Width (in) | 2.5 |
| Item OOP Weight: Net Weight | 2.4 |
| Item Packaged Dimensions | 2.5L x 2.5W x 96H |
| Case Pack Dimensions | 4.5L x 4.75W x 97.5H |
| Marketing Copy | Protect your walls from daily wear with Trimaco’s Plastic Corner Guards, ideal for both residential upgrades and commercial projects. Designed to protect high-traffic corners from scrapes, dents, and damage, these corner guards offer a reliable, low-maintenance solution. PVC corner guards are easy to install, just remove the release liner and press into place. Available in multiple sizes to suit a variety of applications. |
|---|---|
| Bullet 1 | Corner guards protect against everyday damage in residential and commercial spaces. |
| Bullet 2 | Easy application – just clean, peel, and press into place. |
| Bullet 3 | Made from durable PVC for long term performance. |
| Bullet 4 | Offered in multiple widths and 4-ft or 8-ft height options. |
| Bullet 5 | Blends seamlessly with most wall finishes for a clean, professional look. |