Main Image
Multi-Surface Protection Film, 24" x 50', Shelf Display
MU2450W
MU2450W
| Item Number | MU2450W |
|---|---|
| Name | Multi-Surface Protection Film, 24" x 50', Shelf Display |
| UPC Barcode | 796976004608 |
| COO | USA |
| Brand | SURFACE SHIELDS |
| Basic Unit of Measure | CS |
| Alternate UOM | EA |
| Alternate UOM Conversion | 12 |
| Material | Plastic |
| Product Category (Computed Property) | Films |
| Item OOP Weight: Net Weight | 19.00000 |
|---|---|
| Case Pack Dimensions | 25L x 7.25W x 9.25H |
| Marketing Copy | Multi Surface Protection Film is a durable, self adhering multi-use film. Ideal for most hard surfaces, this protective film can be used on tile, marble, granite, vinyl, laminates and factory finished hardwoods, countertops and bathtubs. Self-adhering film leaves no residue if removed within 30 days. |
|---|---|
| Bullet 1 | Hard surface protection film |
| Bullet 2 | Can be applied to tile, marble, granite, vinyl, laminates and factory finished hardwoods, countertops and bathtubs |
| Bullet 3 | Shields surface from dust, dirt and moisture |
| Bullet 4 | Provides protection for up to 30 days |
| Bullet 5 | Reduces clean up time and prevents damage |