Main Image
Alpha Shield™ Non-FR Surface Protection, Non-Fabric, 48"x96"
PB48961500W
PB48961500W
| Item Number | PB48961500W |
|---|---|
| Name | Alpha Shield™ Non-FR Surface Protection, Non-Fabric, 48"x96" |
| UPC Barcode | 796976902734 |
| COO | China |
| Brand | SURFACE SHIELDS |
| Basic Unit of Measure | EA |
| Alternate UOM | PAL |
| Alternate UOM Conversion | 190 |
| Material | Polypropylene |
| Product Category (Computed Property) | Specialty SP |
| Item OOP Height (in) | 0.21 |
|---|---|
| Item OOP Length (in) | 96 |
| Item OOP Width (in) | 48 |
| Item OOP Weight: Net Weight | 9.19000 |
| Item Packaged Dimensions | 96L x 0.21W x 48H |
| Case Pack Dimensions | 99L x 43W x 52H |
| Marketing Copy | Alpha Shield is a ultra heavy duty surface protector. The protective sheets measure 48” x 96” and are designed with support pockets, creating high-compression protection, spreading the load of objects and machinery across the entire surface of the product. The textured face promotes grip to reduce the chances of accidents on the jobsite. The product’s formulation will allow the product to resist warping, even when exposed to direct sunlight or external environments. |
|---|---|
| Bullet 1 | Ultra heavy duty surface protection sheets |
| Bullet 2 | Measures 48" x 96" |
| Bullet 3 | Lightweight, yet ultra-strong and durable |
| Bullet 4 | Impact resistant floor protection sheets |
| Bullet 5 | Water resistant |